Zadbaj o swoje trawienie z tymi suplementami diety
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zadbać o swoje trawienie, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem? Suplementy diety mogą okazać się pomocne w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze rodzaje suplementów wspomagających trawienie oraz wskazówki, jak wybrać te najlepsze dla siebie.
Dlaczego trawienie jest ważne?
Rola trawienia w organizmie
Trawienie to proces, w czasie którego spożyty przez nas pokarm zamieniany jest na substancje odżywcze, które następnie wchłaniane są przez nasz organizm. Jasne jest, że właściwe trawienie jest bardzo ważne dla naszego samopoczucia, sprawności umysłowej i fizycznej, a także dla samego organizmu, który dzięki temu, ma lepsze zdolności do walki z ewentualnymi infekcjami.
Problemy związane z trawieniem
Jeśli proces trawienia nie przebiega w sposób prawidłowy, możemy nie tylko doświadczać nieprzyjemnych zjawisk jak przykładowo wzdęcia, zgaga, bóle brzucha, zaparcia czy biegunka, ale również w przypadku długotrwałych zaburzeń trawienia, może dojść do poważniejszych schorzeń, na przykład zespołu jelita drażliwego czy choroby refulksowej przełyku.
Rodzaje suplementów wspomagających trawienie
Enzymy trawienne
Suplementy z enzymami trawiennymi przydadzą nam się szczególnie w sytuacji, gdy odczuwamy problemy z trawieniem spowodowane niedoborem naturalnych enzymów w organizmie, może to być wywołane na przykład zaburzeniami trzustki.
Probiotyki
Stosowanie probiotyków przyczynia się do utrzymania równowagi flory bakteryjnej w jelitach, dzięki czemu poprawie ulega trawienie, dochodzi do wzmocnienia układu odpornościowego, a także do obniżenia poziomu cholesterolu. Probiotyki mogą również łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego lub zapobiegać biegunce wywołanej antybiotykami, dlatego są one polecane przez lekarzy i farmaceutów w przypadkach zatrucia pokarmowego lub po kuracji antybiotykowej.
Prebiotyki
Prebiotyki stymulują wzrost korzystnych bakterii w jelitach, takich jak bifidobakterie i lactobacillus, które pomagają w trawieniu i utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego.
Błonnik
Błonnik to grupa związków roślinnych, które regulują pracę jelit. Pomaga nie tylko utrzymać równowagę flory bakteryjnej, ale zapewnia również uczucie sytości, dlatego jest niezwykle ważny dla utrzymania prawidłowej masy ciała.
Wyróżniamy dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny wpływa na obniżenie poziom cholesterolu i pomaga stabilizować poziom cukru we krwi, a także wspiera wzrost korzystnych bakterii w jelitach. Błonnik nierozpuszczalny natomiast poprawia i przyspiesza pracę jelit, co może zapobiegać zaparciom. Dobrze jest dbać o równowagę między obiema formami błonnika w diecie.
Zioła i rośliny
Niektóre zioła i rośliny mogą również pozytywnie i skutecznie wspierać nasz układ trawienny. Mięta pomaga w łagodzeniu wzdęć, imbir natomiast zmniejsza nudności i wspomaga trawienie. Inne przykłady to anyż, który może łagodzić skurcze jelitowe. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, że popularny koper włoski ułatwia trawienie tłuszczów.
Jak wybrać odpowiedni suplement diety?
Wybierając suplement diety wspomagający trawienie, warto zastanowić się nad tym, w jakim celu je kupujemy. Może to być potrzeba uzupełnienia niedoboru enzymów trawiennych, naprawa zaburzonej flory jelitowej czy problemy związane z błonnikiem pokarmowym w diecie, a dokładniej z jego brakiem, kiedy zbyt mało dostarczamy go w pokarmie, który spożywamy.
Stosowanie suplementów diety a zdrowy styl życia
Równowaga pomiędzy suplementacją a dietą
Suplementy diety to oczywiście tylko wsparcie dla naszej codziennej diety i tak należy je traktować. Ważne jest, aby dbać o różnorodność w codziennym jadłospisie oraz o odpowiednie proporcje mikro i makroskładników.
Wpływ aktywności fizycznej na trawienie
Regularna aktywność fizyczna może wspomóc trawienie, poprawiając krążenie krwi w jelitach, poprawiając trawienie i przyspieszając metabolizm. Proste ćwiczenia, takie jak spacer, joga czy pływanie, w zupełności wystarczą, aby wspomóc nasz układ trawienny w jego codziennej pracy.
Stres a trawienie
Udowodniono wieloma badaniami, że stres może negatywnie wpływać na trawienie, powodując dolegliwości takie jak wzdęcia, bóle brzucha czy zmiany rytmu wypróżnień. Narażanie się na przewlekły stres jest ogólnie bardzo niezdrowe dla naszego zdrowia, dlatego warto za wszelką cenę unikać sytuacji stresowych, a jeśli do nich dochodzi, nauczyć się jak szybko przywrócić w naszym życiu spokój.
Podsumowanie
Stosowanie suplementów diety wspomagających trawienie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, jednak należy pamiętać, że nie są one panaceum na wszelkie dolegliwości, a ich zdaniem jest jedynie wspieranie układu trawienia. Nie zastąpią one właściwego odżywiania i aktywności.
Artykuł sponsorowany